GÜNEY KENT PROJESİ

500.000 KİŞİLİK GÜNEYKENT (GÜNEYPARK)

Başbakan Erdoğan’ın Mayıs ayı sonunda seçim öncesi açıkladığı Ankara’nın çılgın projeleri olan;

 

 

 • ·         Ankara savunma sanayi’nin başkenti
 • ·         Uzay merkezi
 • Yeni adalet sarayı,
 • Ankara’ya dev hastane,
 • 40 bin kişilik stadyum,
 • Yıldırım Beyazıt Üniversitesi farklı konseptte tasarlanacak olması
 • Ankara fuar kenti olacak olması
 • Yeni hayvanat bahçesi
 • Altındağ çevresi temizlenmesi
 • Kızılay farklı bir çehreye bürünecek olması
 • Milli botanik parkı açılacak olması
 • Ankara termal turizmin merkezi olacak olması
 • 500 bin nüfuslu yeni şehir Güneykent,

Ankaralıların gündemine oturmuş ve kendi seçmeni olmayanlar dâhil olmak üzere hemen herkeste bir heyecan yaşatmıştır.

İstanbul, Ankara ve İzmir projelerine bakıldığında özellikle büyük şehirlerin bir cazibe merkezi haline getirilmeye çalışıldığı Projelerden Ankara Gölbaşı'nda olacağı söylenen 500 bin kişilik Güneykent  projesinin arazi özellikleri, ulaşım, altyapı, yapı maliyeti, gayrimenkullerin tahmini fiyatı,  Ankara Merkeze mesafe ve bu kentsel projeye rağbet gösterecek (yerleşecek) olan insan kitlesini inceleyerek Gölbaşında nerde olabileceği hakkındaki öngörülerimi sizlerle paylaşacağım.

 

Güneykent nerede olacak?

Bu kentsel projenin Gölbaşı’nda olması çok mantıklı görünüyor. Ankara Mücavir alan sınırlarına kadar bakıldığında arazisi en geniş ilçe Gölbaşı’dır. Ankara’yı ve batı şehirlerimizi doğu illerimize bağlayan E-5 karayoluAdana-Pozantı otoyolunun Hacılar-İncek’e bağlanması ve Karagedik projeleri üstünden (Gökçehöyük arazisininden) İzmir’e gidecek olan otoban gibi ulaşım kolaylığı sağlayan modern kentleşme unsurlarına ek olarak tarihi zenginliği ile bilinen Gölbaşı ilçesi ve bu ilçedeki doğal güzelliği ile bilinen Moganve Eymir gölleri de gelecekte Ankara’nın en nitelikli yerleşim alanı olacağı öngörüsünü ortaya çıkarıyor.

Bahsedilen 500 bin kişilik kent! Nufus açısından birçok ilçeden büyük olan bir sosyal kitleden bahsediliyor ki; bu da ortalama 100 bin km2 (100 bin dönüm) gibi bir arazinin kamusallaştırılması (kentselleştirilmesi) demek oluyor.

 

Mahmatlı:

4-5 sene önce 2 etaplık toplu konut projesi olarak duyuldu olarak duyuldu. İlk’i  Ahiboz mahalle sınırının bittiği yerden Mahmatlı köy içine giden yolun sol tarafında kalan ve kısmen de Günalan arazisini içeren 15.000 dönümlük bölge ve Konya Yoluna göre Mahmatlı ardında kalan 5.000 dönümlük 2. Etap. 

Güncelliğini yitirmiş gibi görüntü veren 2. Etap TKA da hazine arazisinin çok oluşu ve sınırlarını genişleterek 1. Etapla birleşebileceğini, hatta Arka tarafta kalan Karaali ve Günalan, Bağiçi, Soğulcak, Yöreli hatta bir ihtimal Abazlı nın da içinde bulunduğu 500 bin  kişilik bir yerleşke olabilir.

Gölbaşı merkeze uzaklığı 30km olan olası projeyi Konya Yolu tek başına taşıyamayacaktır ve olası proje bölgelerinden Ankaraya en uzak olan projedir. Fakat Başbakanın yapacağını açıkladığı Hacılar-İncekten gelen otobanın tam bu proje önünden geçerek mesafesini kısaltmasa bile hem Alternatif bir yol, hemde İstanbulotoyolundan buraya 15-20 dakikada ulaşılacak bir bölge olması bu projenin hayata geçebileceğini gösteriyor.

Daha ileri bir zamanda Konya yolu üzerinden gelen otoban Adana-Pozantı otoyoluna bağlanacaktır. 

 

 

Özetle: Mahmatlı için düşünüldüğünde; Ulaşım, Yerleşik kişilerin sosyokültürel seviyesi, Arazi ve altyapı maliyeti gibi unsurlar göz önünde bulundurulursa şahsi kanaatim Güneykentin Mahmatlı ve çevresinde olma olasılığını artırıyor.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   3861 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Köşe Yazıları
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret15228
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.90792.9196
Euro3.28673.2998
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 28° 13°
Saat
GÜNÜN SÖZÜ
web Tasarım ve kodlama

Her Türlü Web tasarım ve Kodlama..

Üstün Kalite Üstün hizmet

0 535 468 80 80